تولید انواع ماژول های فیبرنوری آریونت

ماژول نوریSFP چیست؟

 ماژول SFP مخفف کلمه های Small Form-Factor Pluggable است. به طور کلی یک sfp تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری بوده که داده ها را برای انتقال بر روی فیبر نوری اماده می نمایید.  تجهیزات زیادی با نام این ماژول به بازار ارایه شده که استفاده از آن موجب می شود سیگنال تقویت پیدا کند، بنابراین می توان گفت کاربرد ماژول SFP در حال حاضر بسیار گسترده است و کاربران در هر حالتی که بخواهند داده های خود را با کیفیت عالی و سرعت بالا انتقال دهند، از این ماژول استفاده می کنند. می توان گفت استفاده از این ماژول می‌تواند بیشتر به عنوان رابط بین تجهیزات مختلف و سایر بخشهای شبکه استفاده میگردد.

SFP را  گاهی با نام  Mini GBIC می شناسند که در اصل یک نوع (sfp)Transceiver قدیمی است، SFP و GBIC n در واقع یک کاربرد دارند.

 همانطور که از نام Transceiver پیداست، به سیستمی  گفته می شود که برای (ارسال)Transmit و(گیرنده) Receive کردن سیگنال های نوری مورد استفاده می شود.  در صورت نیاز انتقال اطلاعات بر روی فیبر نوری حتما باید از ماژول های نوری sfp  استفاده نمایید.

مدل های معمول از  ماژول هایی نوری که دارای کاربرد بیشتری  در تجهیزات زیرساخت ارتباطی برایجهت ارسال اطلاعات بر روی  فیبر نوری به عنوان Transceiver مورد استفاده قرار می گیرند ماژول های XFP و SFP هستند. استفاده از انتقال های نوری در زیر ساخت باعث افزایش سرعت و کیفت در شبکه میگردد.

تفاوت بین  ماژول های نوری SFP و SFP+ و XFP

SFP+ چیست؟

مدل های SFPحداکثر توان انتقال اطلاعات تا پهنای باند ۴.۲۵ Gbps را  دارند و در صورت نیار به پهنای باند بیشتر باید از مدل SFP+  استفاده نمود تا سرعت 100 Gbps پشتیبانی می‌کند؛ در حقیقت SFP+ نسخه دیگیری از SFP است که از لحاظ سایز و شکل ظاهری مشابه می باشند.

تفاوت  بین SFP و SFP+

 سوییچ های دارای اسلات فیبر هر دو ماژول SFP و SFP+ را پشتیبانی می‌کنند. زیرا دو ماژول از نظر اندازه و شکل ظاهری یکسان هستند و تفاوت انها در پهنای باند و به اصطلاح سرعت ارسال  اطلاعات می باشد.

ماژول نوری XFP 

XFP مخفف عبارت ۱۰Gigabit small Form Factor pluggable و دارای  استاندارد XFP MSA است.

تفاوت ماژول SFP و XFP عبارتند از:

 ماژول SFP کوچکتر از ماژول XFP است. در اصل دستگاهای قدیمی دارای اسلات xfp  می باشند و در سیستم های جدید از sfp+  استفاده میگردد.

تولید ماژول های  فیبر نوری sfp

امروزه ماژول فیبر نوری جز اجزا اصلی یک شبکه فیبر نوری می باشند که شرکت های مختلفی طبق استاندارهای جهانی این محصول را تولید می نمایند .فناوری ارتباطات اریونت اولین تولید کننده ماژول های نوری در ایران می باشد که طیف وسیعی از این مدل ماژول ها را تولید می نماید که با تمام برند های موجود در بازار سازگاری دارند .

فهرست