Education

CWDM SFP یا DWDM SFP کدام یک را انتخاب کنیم؟

ماژول sfp چیست؟

Small Form-Factor Pluggable (SFP) برای شبکه اترنت، کانال فیبر و سایر استانداردهای ارتباطی برای اطمینان از سازگاری تجهیزات شبکه طراحی شده است. فرستنده و گیرنده های SFP با انواع مدل و شکلی موجود هستند که به کاربران امکان می دهد فرستنده گیرنده مناسب را برای هر شبکه انتخاب کنند تا دسترسی نوری مورد نیاز را بر روی نوع فیبر نوری موجود فراهم کند. هم برای مخابرات و هم برای شبکه های سازمانی و انتقال  داده استفاده می شود. SFP انواع مختلفی دارد، مانند 100BASE SFP، 1000BASE SFP، BiDi SFP … ما عمدتاً CWDM SFP، DWDM SFP و تفاوت های آنها را در این متن معرفی می کنیم.

ماژول نوری cwdm

از روش مالتی پلکسی تقسیم طول موج (WDM)، از مولتی پلکسی تقسیم طول موج درشت (CWDM) برای افزایش پهنای باند یک فیبر نوری با مالتی پلکس کردن چندین طول موج بر روی آن استفاده می شود. با استفاده از 18 کانال با طول موج بین 1270 نانومتر تا 1610 نانومتر، سرعت انتقال را بسیار بهبود می بخشد. فرستنده و گیرنده CWDM SFP یک دستگاه ورودی/خروجی قابل تعویض است که به یک پورت SFP متصل می شود و پورت را با شبکه فیبر نوری مرتبط می کند. تجهیزات CWDM برای ارتباطات کوتاه برد طراحی شده است و عمدتاً برای شبکه های شهری و دسترسی استفاده می شود. CWDM SFP انواع زیادی با رنگ های مختلف دارد، درست مانند رنگین کمان. علاوه بر این، علامت‌های رنگی روی دستگاه‌ها، طول موجی را که کانال اترنت گیگابیتی به آن متصل می‌شود، مشخص می‌کند.

ماژول نوری DWDM

فرستنده و گیرنده های SFP DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) نوع دیگری از فرستنده گیرنده های WDM SFP بعد از CWDM SFP هستند. DWDM برای انتقال در مسافت های طولانی طراحی شده است که در آن طول موج ها به منظور افزایش پهنای باند در شبکه های فیبر موجود به طور محکم در کنار هم قرار می گیرند. و DWDM از بیشتر از 18 کانال با طول موج برای فاصله کانال بسیار گسترده تر در مقایسه با CWDM استفاده می کند. DWDM از فاصله کانال متراکم تری استفاده می کند که امکان استفاده از طول موج های بیشتری را در یک فیبر واحد فراهم می کند. 32 DWDM SFP با طول موج ثابت وجود دارد که از شبکه طول موج 100 گیگاهرتز اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) پشتیبانی می کند.

تفاوت بین CWDM SFP و DWDM SFP

کانال – CWDM از فاصله وسیع تری بین کانال ها استفاده می کند و DWDM از فاصله کانال متراکم تری استفاده می کند که امکان استفاده از طول موج های بیشتری را در یک فیبر واحد فراهم می کند. CWDM حداکثر 18 کانال را در چندین پنجره انتقال الیاف سیلیس فراهم می کند. مالتی پلکسی تقسیم طول موج متراکم از پنجره انتقال C-Band (1530 نانومتر-1565 نانومتر) اما با فاصله کانال متراکم تر استفاده می کند. طرح کانال ها متفاوت است، اما یک سیستم DWDM معمولی از 40 کانال در فاصله 100 گیگاهرتز یا 80 کانال با فاصله 50 گیگاهرتز استفاده می کند. بنابراین، DWDM SFP از کانال های بیشتری نسبت به CWDM SFP استفاده می کند.

طول موج و فاصله sfp

از عبارات بالا، واضح است که طول موج های مختلف CWDM SFP وجود دارد، مانند 1271 نانومتر، 1291 نانومتر، 1310 نانومتر… حداقل طول موج CWDM SFP 1271 نانومتر است در حالی که حداکثر طول موج 1611nm است. حداکثر فاصله انتقال آن 120 کیلومتر است. طراحی شده برای مسافت انتقال طولانی، حداکثر طول موج DWDM SFP 1620 نانومتر و حداکثر فاصله انتقال 200 کیلومتر است.

قیمت ماژول

CWDM از فاصله وسیع تری بین کانال ها استفاده می کند که امکان استفاده از SFP های ارزان قیمت را فراهم می کند. DWDM مقیاس پذیری نهایی و دسترسی به شبکه های فیبر را فراهم می کند. تقویت‌کننده‌های فیبر دوپ شده اربیوم (EDFA) – نوعی تقویت‌کننده عملکرد برای ارتباطات پرسرعت، سیستم‌های DWDM می‌توانند در هزاران کیلومتر کار کنند. معمولاً CWDM SFP حدود 45 دلار است در حالی که DWDM SFP 200 دلار است. بنابراین قیمت DWDM SFP نزدیک به 5 برابر CWDM SFP است. در کابل زیر می توانید قیمت را واضح تر ببینید.

خلاصه

CWDM SFP و DWDM SFP دو نوع فرستنده گیرنده SFP هستند که برای پشتیبانی ازشبکه اترنت  استفاده می شوند که هر دو از ظرفیت و کیفیت بالایی برخوردار هستند. برای انتقال از راه دور و صرفه جویی در هزینه، CWDM پیشنهاد می شود. برای مسافت طولانی و سرعت بالاتر، DWDM با ظرفیت زیاد و عملکرد خوب در دسترس است. شما می توانید یک مورد مناسب را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.