Education

5G

شبکه 5G چیست و چرا یک ضرورت فوری است؟

شبکه 5G چیست و چرا یک ضرورت فوری است؟

5G مخفف نسل پنجم استاندارد موبایل بی سیم بعدی است. مشخصات 5G New Radio (NR) توسط دستگاه استاندارد 3GPP در اواخر سال 2017 منتشر شد . اهداف عملکرد 5G به روز شده شامل نرخ داده بالا ، تأخیر کمتر ، صرفه جویی در انرژی ، کاهش هزینه ، ظرفیت بالاتر سیستم و اتصال عظیم دستگاه است.

 

 

 

5G

5G چیست

سرعت بیشتر: 5G در مقابل 4G

سرعت 5G چقدر است؟ تخمین زده می شود که داده های منتقل شده از طریق ارتباطات باند پهن 5G بی سیم می توانند با سرعتی معادل 20 گیگابیت بر ثانیه حرکت کنند. برخلاف 4G ، سیگنالهای بی سیم 5G از طریق تعداد زیادی ایستگاه سلول کوچک واقع در مکانهایی مانند تیرهای روشنایی یا سقف های ساختمان منتقل می شوند. در نتیجه ، تقاضا برای گیرنده های فیبر  نوری مستقر در ایستگاه های 5G بر این اساس بسیار افزایش می یابد.

 

تأخیر کمتری با ظرفیت سیستم بالاتر

شبکه 5G با زمان بارگذاری سریعتر تاخیر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. تخمین زده می شود برای برنامه هایی که به بازخورد در زمان واقعی نیاز دارند ، تأخیر 1 میلی ثانیه یا کمتر ارائه دهد. به این معنی است که هنگام مرور در دستگاه های شبکه ، تأخیر یا تأخیر بسیار کمی را مشاهده خواهید کرد.

 

نوع شبکهتاخیر (میلی ثانیه)
3G120 ms
4G45 ms
5G1 ms

 

4G

مقایسه 5G و 4 G

به لطف پهنای باند موجود و فناوری پیشرفته آنتن دهی ، شبکه 5G امکان افزایش چشمگیر میزان داده های منتقل شده از طریق سیستم های بی سیم را فراهم می کند. در همین حال ، هزینه های مربوط به شبکه 5G به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

 

اتصال دستگاه بیشتر

هدف اصلی دیگر 5G بهبود چشمگیر کیفیت خدمات و گسترش این کیفیت در یک منطقه جغرافیایی گسترده تر است. به احتمال زیاد معماری های شبکه 5G شبکه هایی از ایستگاه های کوچک سلول هستند ، حتی به اندازه مسیریاب های خانگی یا سوئیچ های داده به جای برج های عظیم که فواصل زیادی را از خود نشان می دهند. هرچه تعداد ایستگاه ها  بیشتر باشد ، دستگاه های بیشتری می توانند به شبکه متصل شوند.

5G چگونه کار می کند؟

با توجه به افزایش سرعت انتقال داده ، استقرار 5G نیاز به ارتقا network شبکه حمل و نقل نوری دارد. در مقایسه با معماری دو سطح BBU و RRU شبکه دسترسی 4G LTE ، 5G RAN به یک ساختار سه سطح CU (واحد متمرکز) ، DU (واحد توزیع) و AAU (واحد آنتن فعال) تبدیل می شود..

از دیدگاه انتقال میانی و برگشتی ، تقاضا برای شبکه هایی با ظرفیت و مقیاس پذیری زیاد در حال حاضر وجود دارد و استفاده از WDM بسیار رایج می شود. سیستم های WDM مبتنی بر فوتونیک سیلیکونی منسجم یا ناسازگار 100G ، 400G شبکه ها در آینده به جریان اصلی تبدیل می شوند. سیستم DWDM شکوفا می شود اما به قابلیت انعطاف پذیری و مدیریت بهتری نیاز دارد.

 

مهم نیست که چه نوع پیاده سازی شبکه توسط فناوری 5G میزبانی می شود ، ماژول نوری ارتباطی 5G در نهایت ضروری است. گیرنده های نوری مقرون به صرفه و با نرخ بالا که می توانند از انتقال از راه دور پشتیبانی کنند ، قدرتمندترین نسخه پشتیبان برای دستیابی به پوشش شبکه 5G گسترده و کم هزینه هستند. توسعه آینده ماژول های نوری sfp ارتباطات 5G تحت سلطه ماژول های نوری 25G و ماژول های نوری 100G خواهد بود. برای هموار کردن راه برای شبکه 5G آینده ، اولین قدم مقیاس گذاری صنعتی سازی ماژول نوری قابل تنظیم 25G است و سپس هزینه فرستنده و گیرنده نوری 100G را به ویژه در انتقال های طولانی مدت به حداقل می رساند.اریونت  در تلاش است تا نوآور در ساخت ماژول های  نوری ارتباطات 5G باشد. ما در حال توسعه ماژول های نوری استاندارد 5G ارتباطی استاندارد از جمله گیرنده های 25G SFP28 ، 100G QSFP28 و DWDM هستیم تا با استاندارد صنعتی شبکه 5G مطابقت داشته باشیم.