sitting


۵G technology

دسته

تکنولوژی

۵G technology

مروری بر تکنولوژی 5G

باظهور فناوری های موبایل ارتباطات دیگر یک مورد ساکن و بی تغییر نیست وهمچنین نیاز ما به این فناوری فقط درراستای انتقال تماس و صدا نیست و درعصرحاضر می بینیم که درارتباطات تصویری متحرک مثل ویدیو و یاا رایه کنفرانس های زنده بصورت ثابت ازموبایل استفاده میشود و درخیلی ازمواقع هم افراد درحال حرکت بصورت زنده تصویری صحبت می کنند این کارباعث چالش مهندسان درسرعت بخشیدن به فناوری انتقال داده درموبایل شده است درحال حاضر نسل چهارم این فناوری درحال استفاده است و نسل بعدی نسل پنجم 5G این فناوری درراه اضافه شدن به چرخه شبکه ای هست اما این فناوری باکمبودهای مواجه است تابتواند اصلاحیه های لازم را برروی نسلهای قبل دهد و همچنین امروزه محدودیت هایی برای حسگرهای ابری موبایل وجود دارد اما با ظهور تکنولوژی 5G همراه با تحلیل داده های بزرگ رسیدگی به مسائل جاری را دردست خواهیم گرفت داده های بزرگ بابالارفتن کیفیت شبکه های نسل پنجم 5G باکمک حسگرهای ابری تحول عظیمی درصنعت بوجود خواهد آمد مادراین مقاله میخواهیم به این چالشها و کمبودهای که پیشرویی این نسل است اشاره و بررسی های را انجام خواهیم داد

انتظار می رود که تمامی فناوری ها و تجهیزات جدید نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) تا سال ۲۰۲۰ عملیاتی شود. از این رو، در این زمان اطلاع داشتن از جهت گیری پژوهش ها و پیشرفت های مرتبط با فناوری نسل پنجم از اهمیت بسیاری برخوردار است. مقاله پیش رو یک تحقیق جامع و کاملی از تلاش های صورت گرفته در راستای نسل پنجم شبکه تلفن همراه را ارائه می دهد. در این مقاله ویژگی های برجسته ای نظیر انعطاف پذیری، قابلیت دسترسی و ارائه خدمات مبتنی بر ابر مشخص می شود که هدف آن ها تضمین فناوری ارتباطی آینده موبایل به عنوان پروتکلی غالب برای ارتباطات جهانی می باشد.


مقدمه
در طی دو دهه گذشته جهان شاهد پیشرفت سریع و رو به رشد فناوری های ارتباطات سلولی (Cellular Communication) از سیستم جهانی نسل دوم برای موبایل (Global System Mobile – GSM) تا سیستم تکامل پیشرفته بلند مدت نسل چهارم (Long Term Evolution-Advanced – LTE-A) بوده است. انگیزه اصلی این مساله نیاز به پهنای باند بیشتر و تاخیر کمتر بوده است. در حال که گذردهی (Throughput) در واقع نرخ انتقال داده واقعی است، تاخیر به شدت به سطح پردازش هر یک از رشته داده های نود بستگی دارد. برخی پارامترها همراه با بهبود عملکرد مرتبط با گذردهی همانند جیتر (Jitter)، تداخل بین کانال (Inter Channel Interference)، اتصال، مقیاس پذیری، راندمان انرژی و سازگاری با شبکه های قانونی نیز در هنگام توسعه فناوری جدید موبایل در نظر گرفته می شوند.


پیشرفت در سرعت بالاتر و سرویس دهی بهتر
هنگامی که فناوری از ۲G GSM به سیستم ارتباطی عمومی موبایل (Universal Mobile Telecommunication System – UMTS) نسل سوم (۳G) پیشرفت کرد، سرعت بیشتر شبکه و سرعت دانلود بیشتر، امکان تماس های ویدیویی لحظه ای را فراهم کرد. سیستم LTE و پس از آن سیستم LTE-A که ارتقا یافته LTE است، ظرفیت شبکه و کاهش تاخیر در دسترسی به برنامه های کاربردی را فراهم کرد، دسترسی به ترافیک سه جانبه (داده، صوت و ویدیو) را به صورت بی سیم در هر جایی و در هر زمان را نیز به ارمغان آورد. نسل چهارم شبکه تلفن همراه (۴G) به طور صحیح شامل باند گسترده موبایل است. اگرچه نسل سوم شبکه تلفن همراه (۳G) اولین استاندارد پهن باند موبایل بوده است اما در اصل برای صوت و برخی خدمات چند رسانه ای و داده طراحی شده بود در حالی که نسل دوم شبکه تلفن همراه (۲G) اولین استاندارد ارتباط صوتی دیجیتال موبایل برای بهبود پوشش دهی هدف گذاری شده بود.
نرخ انتقال داده و کیفیت سرویس
نرخ داده از سرعت ۶۴ kbps در نسل دوم شبکه به سرعت ۲ Mbps در نسل سوم و ۵۰-۱۰۰ Mbps در نسل چهارم شبکه تلفن همراه (۴G) بهبود یافته است. انتظار می رود که نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) نه تنها سرعت انتقال داده در شبکه های موبایل را بسیار افزایش دهد، بلکه مقیاس پذیری، اتصال و راندمان انرژی شبکه و همچنین کیفیت سرویس (QoS) را نیز بهبود بخشد. پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۰ تعداد ۵۰ میلیارد دستگاه به شبکه جهانی IP متصل شوند، که به نظر می رسد در حال حاضر چالش بزرگی باشد.
شبکه نسل پنجم و اینترنت اشیا
در یک جامعه شبکه ای، اقدامات کنترلی از راه دور دستگاه ها و ماشین های ارتباطی فراتر از یک شبکه نسل پنجم با تاخیر صفر امکان پذیر خواهد شد. کنترل لحظه ای ماشین ها به کمک دستگاه های موبایل فراهم خواهد شد و اینترنت اشیا (Internet of Things – IOT) را در دسترس همگان قرار می دهد. در نهایت، گره های شبکه نیازمند انرژی برای جهانی سبزتر مورد نیاز هستند. از این رو، این موارد عناصر مهمی در توصیف نسل پنجم شبکه های تلفن همراه (۵G) می باشند: گذردهی بالا، تاخیر کم، قابلیت اطمینان بالا، افزایش مقیاس پذیری و همچنین فناوری ارتباط سیار با قابلیت صرفه جویی در انرژی.

دیدگاهتان را بنویسید