Education

روش تست کیفیت پچکورد

تست پچکورد قیبر

کیفیت پچکورد فیبر نوری

برای تهیه  پچ کورد فیبرنوری با کیفیت بالا ، تولیدکنندگان در طی مراحل طراحی و ساخت ، یک سری آزمایشات را انجام می دهند. این آزمایشات فیبر نوری تقریباً برای هر نوع شبکه فیبر حیاتی است. لازم است نه تنها فروشندگان ، بلکه کاربران نهایی نیز بدانند که این آزمایشات چیست تا از کیفیت کابل  فیبر مطلع شوند و سپس در مورد اینکه در چه جایی می خواهند استفاده کنند تصمیم بگیرند. در این پست سه آزمایش معرفی شده است: اندازه گیری سه بعدی ، insertion loss (IL) ، return loss (RL) و مشخص شدن سطح انتهایی(سیقلی بودن و تمیز بودن)، که به کاربران نهایی اطمینان می دهد که کابل های پچکورد  از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

1.  اندازه گیری سه بعدی: ضمانت اتصال نهایی(اتصال کانکتور) با کیفیت بالا

تست اندازه گیری سه بعدی یا اندازه گیری سطح سه بعدی ، یک تست کلیدی برای کنترل عملکرد اتصالات فیبر نوری است. در تولید و عملکرد اجزای کابل فیبر نوری ، تداخل سنج سه بعدی ، به عنوان ابزاری برای انجام تداخل سنجی نوری ، نقش مهمی را ایفا می کند تا فروشندگان بتوانند سطح انتهای فیبر را بررسی کنند و بطور دقیق بعد انتها را کنترل کنند. سه ویژگی اصلی اندازه گیری شده شعاع انحنا ، افست اوج و ارتفاع هسته است.

شعاع انحنا(خمش)

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، شعاع انحنا گرد بودن سطح انتهای فرول است. شعاع انحنای سطح اتصال دهنده کابل پچ فیبر با کیفیت بالا باید در یک محدوده خاص کنترل شود. از شعاع بسیار فشرده سازی زیادی روی شیشه ایجاد می کند و بیش از حد شل باعث فشار زیاد روی فرول اطراف می شود و فشرده سازی شیشه کافی نیست. شعاع زیاد یا خیلی کم می تواند باعث پراکندگی نور یا تماس فیزیکی ناکافی برای انتقال بهینه سیگنال شود. فقط یک شعاع مناسب امکان فشرده سازی مناسب و حداکثر عملکرد را فراهم می کند.

فرول

پچکورد با کیفیت

افست آپکس

به فاصله خطی بین بالاترین نقطه سطح انتهایی فرول جلا و مرکز فیبر اشاره دارد. این یک اصطلاح کلیدی برای تقویت در طی فرآیند پرداخت(پولیش) است. پرداخت نادرست می تواند از دلایل اصلی باشد.

پولیش فیبر نوری

 

از نظر تئوری ، اتصالات جفت شده با جابجایی های راس مرکزی باید از اتصال هسته به هسته کامل و بدون هیچ شکاف هوایی برخوردار باشند. اگر یک اوج بزرگ افست وجود داشته باشد ، می توان یک شکاف هوا ایجاد کند ، در نتیجه IL و RL بالا است. اتصالات نوری با فرول های PC یا UPC باید در هنگام پرداخت نقطه اوج را در 0 درجه زاویه عمودی تنظیم کنند. هنگامی که فرول کاملاً عمود بر سطح پولیش باشد ، راس مرکز دقیق فیبر خواهد بود. فرول APC مورد دیگری است. فرول باید به جای کاملاً عمودی ، از زاویه 8 درجه نسبت به الیاف برخوردار باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک های پرداخت PC ، UPC و APC ، به PC vs UPC vs APC Connector: انتخاب نوع اتصال فیبر مناسب مراجعه کنید.

ارتفاع فیبر

ارتفاع هسته ارتفاعی است که هسته فیبر از سطح فرول گسترش می یابد. ارتفاع هسته نباید خیلی زیاد یا کم باشد. اگر خیلی زیاد باشد ، فیبر ممکن است هنگام جفت شدن آسیب ببیند. اگر خیلی کم باشد ، شکافی بین اتصال متصل ایجاد می شود ، در نتیجه باعث افزایش افت درج (اتصال) می شود. به خصوص برای سیستم های انتقال های حجم بالا

طول فرول پچکورد

طول هسته پچکورد با کیفیت

 

مقادیر استاندارد  در حالت های هسته و سبک های پولیشی متفاوت است ، بنابراین محصولات خاص باید استانداردهای هندسه انتهای سطح مورد قبول صنعت را داشته باشند یا از آنها فراتر بروند. نمودار زیر الزامات هندسی سطح انتهای اتصال کابل تنه MTP تک حالت مبتنی بر IEC / PAS 61755-3-31 و IEC / PAS 61755-3-32 است.

 

Itemمقدار پیشنهادی
Ferrule X angle (SX)-0.2~0.2° (PC and APC)
Ferrule Y angle (SY)±0.2°
Ferrule X radius (RX)≥2000 mm
Ferrule Y radius (RY)≥5 mm
Fiber Curvature Radius (RF)≥1 mm
Fiber height (H)1000~3000 nm
Max fiber height diff (HA)500 nm
Max adjacent height diff (HB)300 nm
Coplanarity≤2000 nm
Core dip-100nm~+200 nm

2. IL & RL Test:  حیاتی برای راه اندازی سستم نوری

 

IL یا از دست دادن درج ، از دست دادن قدرت سیگنال ناشی از قرار دادن دستگاه در یک خط انتقال یا فیبر نوری است. RL یا از دست دادن بازگشت به از دست دادن قدرت سیگنال منعکس شده به منبع نور گفته می شود. در مرجع از دست دادن درج و از دست دادن بازگشت برای اتصالات فیبر ، تعریف IL و RL ، علل و نکاتی برای بهینه سازی مقادیر تلفات درج / برگشت معرفی شده است.

فرایند تولید یا نصب مهم نیست ، آزمایش IL & RL اهمیت زیادی دارد. برای فروشندگان کابل نوری ، ضرر درج و بازده تست شده باید با یک سری از استانداردهای مربوطه مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال ، استانداردهای TIA حداکثر افت درج اتصال فیبر 0.75dB را تعیین می کنند که به عنوان بدترین حالت در نظر گرفته می شود. برای اکثر اتصالات فیبر موجود در بازار ، دامنه آنها از 0.3dB تا 0.5dB برای افت استاندارد و 0.15dB تا 0.2dB برای افت کم است. تولیدکنندگان از دستگاه تستر و متر IL / RL برای بررسی اینکه آیا مقادیر در حد نرمال است استفاده می کنند تا کاربران نهایی بتوانند محصولات واجد شرایط را دریافت کنند.

برای کاربران نهایی ، جدا از گرفتن مقدار IL & RL که در لیست مشخصات محصول برای مرجع برای طراحی پیوند نوری و انتخاب سایر دستگاه ها و مجموعه ها بر اساس مقدار مرجع ، ذکر شده است ، همچنین می توانید توسط خودتان آزمایش کنید . این به نصب کنندگان کمک می کند تا اجزای سیستم معیوب را عیب یابی و شناسایی کنند. OTDR ، OFDR تکنیک هایی است که اغلب برای اندازه گیری افت بازگشت استفاده می شود.

3. وضوح فرول: بازرسی لازم برای اطمینان از پاکیزگی کانکتور

ما در مورد تمیز کردن  بارها صحبت کرده ایم ، به طور خاص تر ، تمیز کردن انتهای اتصال. وضوح سطح نهایی یک روش اساسی در حفظ فیبر نوری است ، چه در 40 سال پیش و چه امروز. تولیدکنندگان برای اطمینان از وجود آلودگی ، خراش یا ترک خوردگی روی سطح انتهایی اتصال ، بازرسی سطح را انجام می دهند. تقریباً هر مهندس فیبر نوری دارای آزمایشگرها / ابزارهای تمیزکاری فیبر نوری مانند تمیز کننده قلم یا تمیز کننده کاست است که اغلب هنگام نصب کابل ها مشاهده می شوند.

کانکتور زیر میکرویسکوپ

کانکتور زیر میکرویسکوپ

 

چرا انجام شفافیت endface مهم است؟ تمیزی و صاف بودن رابط اتصال فیبر نوری یکی از اقدامات اساسی و مهم برای حفظ کیفیت اتصالات فیبر نوری است. این به دلیل تغییر شکل در قسمت انتهایی اتصال دهنده از هر نوع تمیز کردن دیگری متفاوت است و آلاینده های ذرات روی آن قرار دارند. حتی گرد و غبار میکروسکوپی نیز می تواند تلفات برگشتی را افزایش دهد و حتی باعث آسیب دیدگی دائمی اتصالات شود. علاوه بر این ، گرد و غبار بین دو انتهای سطح می تواند باعث خراش سطح شود و باعث ایجاد شکاف هوا یا عدم انطباق بین هسته های فیبر شود که باعث تخریب سیگنال نوری می شود. از آنجا که دیدن این آلودگی ها بسیار ناچیز است بدون میکروسکوپ ، اگر یک شاخه کثیف را جفت کنید ، شاخه دیگر نیز می تواند آلوده شود. بنابراین ، حتی اگر فروشندگان در حین آزمایش اتصال فیبر نوری ، شفافیت endface را انجام داده باشند ، اما هر بار قبل از اتصال اتصالات کانکتورها یا پس از جفت نشدن اتصالات ، باید در بررسی سطوح انتهایی و تمیز کردن آنها کوشا باشید. اطلاعات بیشتر در مورد تمیز کردن اتصال در این پست است: چقدر در مورد تمیز کردن اتصال دهنده فیبر می دانید؟

به طور خلاصه ، صنعت فیبر نوری با بررسی پارامترهای اصلی که باید اندازه گیری شوند و انجمن ها و کمیته های صنعت برای تعریف معیارهای ساخت تضمین کیفیت فیبر ، کیفیت اتصال فیبر را بهبود می بخشد. اگر کابلهای فیبر وصله این سه آزمایش فوق را طی کرده و نتایج آزمایشات مطابق با استانداردها باشد ، آنها قادر به کمک به انتقال نوری با کیفیت بالا هستند. برای کاربران نهایی ، لازم است بررسی کنند که آیا فروشندگان این آزمایشات را انجام می دهند یا خیر و پارامترهای آزمون را با این گزارش های تست ارائه شده تأیید کنید.تمامی پجکورد های  فیبر نوری تولیدی در اریونت مطابق با استاندارهای  جهانی تست میگردد.