Education

استفاده ار ماژول تک کر BIDI روی فیبر مالتی مد

فیبر مالتی مد و BiDI SFP

ماژول های های 1G و 10G SFP BiDi روی فیبر مالتی مد

ماژول نوری دو طرفه طبق تعریف خود امکان انتقال نوری دوطرفه کامل را از طریق یک فیبر نوری فراهم می‌کنند. این با دو سیگنال مستقل به دست می آید که با طول موج 1310nm/1550nm یا 1310nm/1490nm با یکدیگر متفاوت هستند. گیرنده های BiDi برای استفاده با فیبر Single Mode در فواصل 10 کیلومتری تا 180 کیلومتری با استفاده از لیزر به عنوان منبع نور طراحی شده اند.

همانطور که همه ما می دانیم سیگنال به صورت تکانه نوری منتقل می شود که در هسته فیبر نوری حرکت می کند و از طرفین به سمت روکش می چرخد. فیبر سینگل مد (OS2) دارای هسته با قطر 9 میلی متر است که بسیار کوچکتر از قطر هسته فیبر مالتی مد 50 میلی متر (OM2) است. هسته کوچکتر این جهش ضربه را به حداقل می رساند و بنابراین امکان دستیابی به فواصل بیشتر را فراهم می کند.

امروزه مکان هایی وجود دارد که زیرساخت های مالتی مد قدیمی هنوز وجود دارد. عمدتاً این زیرساخت در محل های تجاری به عنوان اتصالات فاصله کوتاه قابل مشاهده است، به عنوان مثال برای اتصال نزدیک ساختمان های واقع شده. از آنجایی که کابل کشی هنوز قابل استفاده است، پس چرا عاقلانه از آن استفاده نکنیم؟

فیبر مالتی مد کلاسیک همراه با ماژول های فیبر دو کور استفاده می شود. این ماژول ها معمولاً دارای LED یا لیزرهای ساده و ارزان به‌عنوان منبع نور هستند که سیگنال‌هایی در طول موج ۸۵۰ نانومتر تولید می‌کنند و حداکثر فاصله ۵۵۰ متری را پوشش می‌دهند. ماژول های BIDI به طور خاص برای فیبر مالتی مد وجود ندارد. بنابراین سوال بزرگ امروز این است که آیا ماژول  های تک کور 1G BiDi LX می توانند هنگام اتصال به فیبر مالتی مد کار کنند؟

 

ماژول 1G BiDi LR (EDGE PN: BIDI-1.25G-SFP-10-AD، 1310nm/1550nm) متصل به کابل مالتی مد نوع OM2، از انتقال بدون خطای CRC تا 300 متر اطمینان می دهد.

ماژول 1G BiDi LR (EDGE PN: BIDI-1.25G-SFP-10-AD، 1310nm/1550nm) متصل به کابل مالتی مد نوع OM3، از انتقال بدون خطای CRC تا 500 متر اطمینان می دهد.

علاوه بر این، ماژول های 10G BiDi (EDGE PN: BIDI-10G-SFP-10) متصل به کابل مالتی مد نوع OM3، هیچ انتقال بدون خطای CRC را تا 200 متر تضمین می کند. (OM1 و OM2 باید برای مسافت بسیار کمتری کار کنند، زیرا در واقع این فیبرها لیزری بهینه نیستند)

 

پس چه اتفاقی می‌افتد زمانی که ما از فرستنده‌های گیرنده برای ارتباطات «بلند» درفیبر مالتی مد قدیمی استفاده می‌کنیم؟

ماژول های برد بلند دارای قطر خروجی لیزر 9 میلی متر است. این با قطر هسته فیبر سینگل مطابقت دارد بنابراین سیگنال آن را می توان دقیقاً در فیبر سینگل مذ وارد کرد. اما اگر این ماژول را به فیبر مالتی مدمتصل کنیم، هسته فیبر مالتی مد(50um) بسیار بزرگتر از هسته فیبر سینگل مد (9um) است. در جهت انتقال سیگنال مشکلی وجود نخواهد داشت زیرا سیگنال گسترده 9 میلی متر دقیقاً در مرکز هسته فیبر 50 میلی متری وارد می شود. اما مشکلات در دریافت پایان رخ می دهد. سیگنال نوری هنگامی که فیبر را منتشر می کند، در تمام هسته 50um پراکنده می شود و پرش می کند. و در انتهای گیرنده، بخش کوچکی از سیگنال توسط آشکارساز فرستنده گیرنده 9um شناسایی خواهد شد. بزرگ‌ترین بخش سیگنال از بین می‌رود و می‌توان آن را به عنوان “از دست دادن بزرگ درج” تعریف کرد.

آزمایش‌های ما به این نتیجه رسیدند که فیبر مالتی مد را می‌توان با ماژول های BiDi Single mode استفاده کرد، اما فاصله به دلیل ساخت فیبر مالتی مد و فاکتور تعداد خمیدگی کابل محدود است. هر خم کابل باعث می شود سیگنال بیشتری در کنار روکش پخش شود، بنابراین تلفات درج در انتهای گیرنده افزایش می یابد (کاهش فاصله انتقال).