حوزه سیستم برق اضطراری

مرکز ارتباطات آریونت وارد کننده و تامین کننده انواع سامانه های برق اضطراری از جمله دیزل ژنراتور، ups، باطری و …. در کشور می باشد.

 

http://shop.arioonet.com/wp-content/uploads/2017/02/generator_and_ups.jpg

 

سامانه برق اضطراری نوعی از سامانه‌های پشتیبان است که در زمان بحران یا وقتی که سامانه‌های معمولی از کار می‌افتند مورد استفاده قرار می‌گیرند. سامانه‌های قدرت اضطراری شامل ژنراتورها، سلول‌های سوختی، سامانه‌های نوری، و دستگاه‌های دیگر می‌شود. از این سامانه‌ها در طیف گسترده‌ای از مراکز مانند خانه‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های علمی، مراکز داده، مخابرات و در تجهیزات مدرن کشتی‌های نیروی دریایی استفاده می‌شود.

ه اضطراری را می‌توان بر پایهٔ روش تأمین انرژی در زمان قطعی برق دسته‌بندی کرد. برخی منابع از باتری برای تولید انرژی استفاده می‌کنند که اینگونه منابع از نظر مدت زمانی که می‌توانند برق را تأمین کنند محدود هستند. برخی دیگر از منابع از موتور مکانیکی و ژنراتور بهره می‌برند که تا زمانی که سوخت موتور مکانیکی فراهم باشد می‌توانند برق اضطراری را حفظ کنند. یک عامل مهم دیگر در تقسیم‌بندی این سامانه‌ها مدت زمانی است که طول می‌کشد تا سامانهٔ برق اضطراری جای شبکهٔ برق اصلی را بگیرد. برخی از سامانه‌ها می‌توانند بدون تأخیر (تنها با چند میلی‌ثانیه تأخیر) برق اضطراری را وارد مدار کنند. اینگونه از سامانه‌ها معمولاً از باتری برای تأمین انرژی استفاده می‌کنند و در اتاق‌های عمل، اتاق‌های رایانه و سامانه‌های نظامی استفاده می‌شوند. دستهٔ دیگری از سامانه‌ها برای تأمین برق اضطراری از موتور مکانیکی و مولد استفاده می‌کنند که به علت زمان‌بربودن راه‌اندازی، این سامانه‌ها معمولاً دارای مدتی تأخیر در وصل هستند. موتور های دیزل محرک ژنراتورها با روش های مختلف (ازجمله روغن موتور پیش گرم شده و چرخ لنگر موتور که پیوسته میچرخد) آماده سازی میشوند تا در کوتاه ترین زمان ژنراتور هارا به گردش درآورند. همچنین سامانه‌های ترکیبی نیز وجود دارند.

مشکلات عام برق
وظيفه اصلي هر منبع تامين کننده ولتاژ بدون وقفه تامين برق مختصري براي زماني که منبع اصلي به طور مناسب کار نکند، هر چند اکثر Ups ها توانايي تصحيح مشکلات مشخص برقي را دارا ميباشند:
۱٫قطع تغذيه – قطع کامل منبع برق که باعث توقف وسايل برقي ميشود.
۲٫افزايش لحظهاي ولتاژ موجب کاهش طول عمر و يا وارد شدن آسيب جدي به  وسائل الکترونيکي ميشود.
۳٫ کاهش لحظه اي ولتاژ باعث چشمک زدن نور لامپ ميشود و در سويچ هاي کامپيوتري باعث از دست رفتن اطلاعات ميشود.
۴٫افت يا افزايش ولتاژ که اين افزايش يا کاهش در ابتداي خطوط انتقال يه صورت افزايش و در انتهاي خطوط انتقال يه صورک کاهش مي باشد که بسته به مدل از ۱۶۰v تا ۲۶۰v اين تغيرات بدون نياز به استفاده ازمنبع نيروي اضطراري تصحيح ميشوند.
۵٫نويز خط اعوجاج هايي که به شکل موج برق افزوده شده و موجب تداخل الکترومغناطيسي (EMI) ميشود.
۶٫تغيير فرکانس انحراف فرکانس برق از مقدار نامي (۵۰ يا ۶۰ هرتز) که موجب افزايش يا کاهش سرعت موتورها و همچنين مشکلات زمانبندي در وسائلي ميشود که با برق شهر همزمان شده اند.
۷٫پرش هاي کليدزني افت ولتاژ لحظهاي در حدود چند ميلي ثانيه تا  چندين ثانيه که باعث بروز خطا در عملکرد برخي تجهيزات ميشود (مانند خطا در ثبت داده با از بين رفتن آن)
۸٫ اعوجاج هارمونيکي هارمونيک ها مضربي از فرکانس نامي (مانند ۱۰۰، ۱۵۰و…هرتز) ميباشند که معمولا توسط مدارات الکترونيک قدرت به برق شهر افزوده شده و موجب ايجاد گرما و اختلالات مضر در موتورها و سيستم هاي الکترونيکي ميشوند.

 

 

 

 

  نظرات